جزئیات دوره

کد استاندارد
92503896
شهریه قابل پرداخت
45000 تومان
بازدید
25
مدت زمان
28 ساعت
ویژه
فرهنگیان محترم خراسان شمالی
حداقل ظرفیت
99
حداکثر ظرفیت
2009
نمره قبولی در آزمون
12
تاریخ شروع
1400/06/15
تاریخ پایان
1400/06/31
ساعت شروع
00:01
ساعت پایان
23:59
وضعیت ثبت نام
به زودی
ایام برگزاری
0
  • توضیحات دوره
  • سرفصل ها
روخوانی و روان خوانی قرآن كریم

 کد استاندارد 92503896

 تا جایی که برای شما میسّر است، قرآن را تلاوت کنید. (مزمل آیه 20)

 

  روخوانی و روان خوانی قرآن کریم  

لازمه قرائت قرآن طبق آیه «و رتَل القرآن ترتیلاّ» ترتیل است. قرائت ترتیل طبق فرمایش اما علی(ع) قرائتی است که دارای دو ویژگی: 1-بیا ُن الحروف 2- الحفظ الوقوف3- بیا ُن الحروف یعنی حروف به طور آشکار و واضح بیان می شوند و نیز الحفظ الوقوف یعنی در جای مناسب خود وقف را رعایت نمایید. هدف دوره روخوانی و روان خوانی سامانه  ابر آروند آموزش صحیح خوانی می باشد.با یادگیری صحیح این قواعد مهارت روخوانی را خواهید آموخت.با شروع بعثت پیامبر، کتابت قرآن شکل ساده و بدون حرکات تشدید و سکون بود وکاتبان وحی قرآن را به شیوه شیوه رسم الخط رواج دادند.بعد از گسترش اسلام و روی آوردن اعراب به مسلمین نیز نمی توانستند قرآن را به شیوه صحیح بخوانند که با امامت امام علی (ع)، ابوالاسود برای شکل صحیح خواندن قرآن آن را علامت گذاری کرد حتی با استفاده از برجسته ترین نویسندگان آن زمان خواست اداء کلمات را بیاموزند.به عنوان مثال نقطه بالای حرف نشانه مفتوح بودن است و آن را فتحه نامیدند و برعکس آن یعنی نقطه پایین حرف نشانگر مکسور بودن است و آن را کسره نامیدند.

با انجام این کار شیوه های صحیح خوانی تا حدودی حاصل شد و بعدها با تغییرات در رسم الخط سهولت در آموزش و قرائت شکل گرفت.

الفبای زبان عربی

به عنوان اولین نکته مهم و حائز اهمیت می توان گفت یادگیری هر زبان نیازمند یادگرفتن الفبای آن زبان است و در این میان تفاوت هایی میان زبان فارسی  وعربی نیز وجود دارد.

تعداد حروف:چهار حرف گ،چ،پ،ژ وجود ندارد.

شکل حروف: حرف ت به صورت» ـة، ة»،حرف ک ،«ك« نوشته می شود.

تلفظ حروف: »ح، ث ،ص، ض، ط، ظ، ذ،ع، غ،و» در علم تجوید بیاموزید.

در زبان فارسی حرکات، صداهای کوتاه وحروف مد، صداهای کشیده خوانده می شود.زیرا در اصل صدابا هم مشترک اند و علت نام گذاری آن هم همین است.در قرآن کریم حروفی نیز هستند که نوشته می شوند اما خوانده نمی شوند که به آن هاحروف ناخوانا نیز گفته می شود.

تلفظ صحیح کلمات و تلاوت آیات قرآن کریم بر چهار اصل زیر استوار است.

تعریف

تمرین

مثال

صوتی 

با مثال های صوتی توسط قاریان برجسته کشور می توانید در شیوه صحیح تلاوت قرآن کریم بیاموزید ونیز با انجام تمرین میزان یادگیری خود را افزایش دهید.

تفاوت روخوانی با روانخوانی

در روش تدريس روخواني نکته مهم این است که معلم نبايد بخواند  و دانش‌آموز تکرار کند بلکه به شیوه های خاص روش های مورد نظر آموزش داده شود تا دانش آموز خودش آن را بخواند و توانایی خواندن صحیح قرآن کریم را کسب نماید. در روان خوانی نیز با هدف زیبا خوانی به طور شنیداری توجه به نکات زیر مهم می باشد.

تجوید و صوت

داشتن لحن زیبا

قرائت و حفظ قرآن

رعایت حروف وقفه و ابتدا

نظرات

پاسخ دهید

برای ثبت نظر وارد شوید /ورود
image
image

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید