جزئیات دوره

کد استاندارد
91301247
شهریه قابل پرداخت
0 تومان
مدت زمان
24 ساعت
ویژه
فرهنگیان محترم خراسان شمالی
نمره قبولی در آزمون
12
تاریخ شروع
1400/05/19
تاریخ پایان
1400/06/31
ساعت شروع
00:01
ساعت پایان
23:59
وضعیت ثبت نام
به زودی
ایام برگزاری
0
  • توضیحات دوره
  • سرفصل ها
اقتصاد آموزش و پرورش

کد استاندارد 91301247

اقتصاد آموزش و پرورش

اقتصاد آموزش و پرورش از دو واژه اقتصاد و آموزش و پرورش تشکیل شده است که آن را از دیدگاه آموزش و پرورش بررسی می کند به عبارت دیگر شاخه‌ای از علم اقتصاد یعنی کاربرد صحیح منابع درآموزش و پرورش را بررسی می‌کند و از این طریق به تحقق اهداف نظام آمورشی از لحاظ اقتصادی کمک می کند. گسترش  آموزش میان ملت‌ها و واگذاری وظایف اصلی آن به دولت‌ها موجب شد در بُعد مالی و اقتصادی آموزش در کشور برنامه ریزی انجام شود.این موضوع از حدود 250 سال پیش مورد بررسی قرار گرفت.

فایده اقتصاد آموزش و پرورش چیست؟

بهره گرفتن از منابع نادر و کمیاب

از راه های دستیابی به منابع و امکانات موجود

آموزش فنی وحرفه ای ، آموزش بزرگسالان، برنامه ریزی آموزشی نیز در ارتباط با اقتصاد می باشد. سرمایه گذاری درآموزش پرورش نیازمند بازدهی طولانی مدت است برای همین منظور نمی توان با استفاده از معیارهای از پیش ساخته شده آن را ارزیابی کرد.پاسخ به چگونگی در بعد اقتصادی از اهداف اقتصاد در آموزش و پرورش می باشد که بر اساس آن می توان به بهترین تصمیم در نتیجه گیری ها دست یافت. اهداف جزئی تر نیز قابل ذکر است از جمله تعیین نیروی انسانی بر اساس بازارکار، تعیین برنامه اقتصادی، تنظیم برنامه تربیتی و تعدیل نیرو، تعیین اولویت در تعیین رشته و مقطع تحصیلی.

برخی وظایف آموزش و پرورش

وظیفه اجتماعی: از نظر پرورش انسان های مسئول و متعهد به وظایف اجتماعی

وظیفه فرهنگی: پرورش انسان های خلاق و فرهیخته

وظیفه اقتصادی: رشد و پرورش انسان های مولد

فواید اقتصاد آموزش وپرورش چیست؟

ابزاری مناسب جهت برنامه ریزی

محاسبه هزینه ومنافع در مقاطع مختلف تحصیلی بر عهده آموزش و پرورش می باشد تا از این طریق با استفاده از برنامه ریزی آموزشی آگاهی داشته باشد تا بداند در کدام بخش سرمایه گذاری کند.

تحول صنعت رشد و فناوری در مدت زمان کوتاه

با گسترش فناوری در جوامع و ایجاد مشاغل مختلف و تخصص جدید نیاز به نیروی مهارت دیده و متخصص در حوزه های مختلف از سوی آموزش و پرورش است.

 نتیجه

آموزش و پرورش ضمن تاثیر فراوان برای کسب مقام اول در سطح منطقه نیازمند تغییر و تحول، رشد و توسعه است.بنابراین تولید نیروی انسانی خلاق در امر آموزش نه تنها هزینه نبوده بلکه سرمایه گذاری نیز می باشد.

نظرات

پاسخ دهید

برای ثبت نظر وارد شوید /ورود
image
image

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید