جزئیات دوره

کد استاندارد
91400518
شهریه قابل پرداخت
19000 تومان
مدت زمان
24 ساعت
ویژه
فرهنگیان محترم خراسان شمالی
نمره قبولی در آزمون
12
تاریخ شروع
1400/05/26
تاریخ پایان
1400/06/31
ساعت شروع
00:01
ساعت پایان
23:59
وضعیت ثبت نام
به زودی
ایام برگزاری
0
  • توضیحات دوره
  • سرفصل ها
انگیزش در آموزش و پرورش

کد استاندارد 91400518

انگیزش در آموزش و پرورش

 

انگیزه مبحثی است که علاقه، کنجکاوی رغبت را به همراه دارد.انگیزه افراد باعث رسیدن به اهداف آن ها می شود اما انگیزه در زمینه آموزش و پرورش حائز اهمیت است زیرا بدون وجود آن عدم یادگیری اتفاق می افتد که وجود آن تمایل به سوی پیشرفت را فراهم می کند.از دیدگاه روانشناسی شناخت انگیزه دانش آموز برای معلم باعث پیدایش آن می شود.

 اهمیت انگیزش موجب ایجاد اشتیاق، علاقه و سختکوشی می شود. نیرویی است که فرد را برای رسین به هدف به حرکت وامی دارد.

انواع رویکردهای انگیزش

رویکرد شناختی 

در این رویکرد اندیشه فرد موجب انگیزه او است. از مفاهیم اصلی آن شکل گیری اهداف و تلاش برای رسیدن آن است.فرد با محیط بیرون تعامل بر قرار کرده و انگیزش درونی پیدا می کند. از دیدگاه هایی که به انگیزش درونی اشاره می کند، دیدگاه خود مختاری است، افراد می خواهند با ارا ده خود درگیر فعالیت ها شوند. با توجه به نظریه شناخت گرایان وقتی هدف ها، نقشه ها و انتظارات در فرد هدایت می شود انگیزه درونی بیشتر از انگیزه بیرونی اهمیت پیدا می کند.

رویکرد رفتاری

مفهوم آن این است که انگیزش در گرو ایجاد تقویت و اجتناب از تنبیه است. اصل لذت و درد خلاصه ای از شکل گیری این رفتار می باشد. یعنی ما در تلاش هستیم تا لذت را بدست آوریم و در عین حال از درد دوری کنیم.

دوره انگیزش در آموزش و پرورش

از نظر روان شناسی انگیزش دارای دیدگاه ها و نظریه های متفاوت است. اما برخی آن را عاملی برای پدید آوردن هدف و تداوم و استمرار آن می دانند.

انگیزه یا انگیزش؟

انگیزش برگرفته از واژه لاتین (mover) به معنای جنبش و حرکت می باشد و در علم فیزیک به "دینامیک رفتار" خوانده می شود، یعنی نیرویی که باعث حرکت اجسام می شود. انگیزه و انگیزش مترادف هم نیز به حساب می آیند، در هر حال انگیزش عامل رفتار خاص به حساب می آید.

در یک نتیجه گیری کلی می توان بیان کرد انگیزش خصوصا در میان دانش آموزان یکی ازعوامل اصلی موثر در حوزه آموزش و پرورش به حساب می آید. چرا که انگیزه دانش آموز موجب پیشرفت و ارتقا تحصیلی او می شود و نیز عامل موثری بر ماندگای او در فضای آموزش و یادگیری است.

نظرات

پاسخ دهید

برای ثبت نظر وارد شوید /ورود
image
image

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید