جزئیات دوره

کد استاندارد
91400469
شهریه قابل پرداخت
0 تومان
مدت زمان
32 ساعت
ویژه
فرهنگیان محترم خراسان شمالی
نمره قبولی در آزمون
12
تاریخ شروع
1400/05/26
تاریخ پایان
1400/06/31
ساعت شروع
00:01
ساعت پایان
23:59
وضعیت ثبت نام
به زودی
ایام برگزاری
0
  • توضیحات دوره
  • سرفصل ها
بررسی و تحلیل محتوای كتاب درسی

کد استاندارد 91400469

بررسی و تحلیل محتوا کتاب درسی

 

ضرورت تحلیل کتب درسی در آموزش و پرورش

کتاب درسی از جمله مهم ترین منبع آموزشی برای دانش آموزان به شمار می رود که در نظام آموزش و پرورش نیز نقش مهمی ایفا می کند. چرا که معلمان و دانش آموزان بسیاری ازآن بهره برده و برای یادگیری دانش آموزان با مبنای تسهیل در امر یادگیری موثر است. همچنین در تحلیل و بررسی کتاب ها ارتباط میان یادگیری دانش آموز با برنامه درسی شکل گرفته است.از مسائل عمده در نظام آموزش و پرورش توجه به کسب نمره، یادگیری سطحی و عدم توجه به کاربردی بودن مطالب می باشد.

تحلیل کتب دوره های آموزش

 تحلیل و توصیف کتاب های دوره ابتدایی که از پایه اول تا ششم ابتدایی است  که به عنوان مثال هدیه های آسمان و مطالعات اجتماعی بر اساس چهار محوریت استقلال، آزادی، معنویت و عدالت اجتماعی تالیف گردیده است.نتایج تحلیل کتاب های درسی دوره راهنمایی که سازمان های بین المللی مانند یونسکو و یونیسف نیز آن را دنبال می کنند مانند توسعه آموزش، آموزش صلح و حقوق بشر، آموزش رسانه و فناوری اطلاعات در برمی گیرد.

 جامعه پژوهشی شامل کتاب های آموزشی دوره دوم متوسطه  بوده که در سال 1397 به چاپ رسیده است. تحلیل آن به وسیله کارشناسان و متخصصان  مربوطه تایید شده نتیجه آن بدین صورت است که شامل 197 مورد در رشته علوم تجربی، 173 مورد در رشته علوم انسانی و 165 مورد در رشته ریاضی است.

 کاربرد تحلیل محتوا

در تحلیل محتوا از فنون دقیقی استفاده می شود مانند محاسبه همبستگی میان واژه ها با تفسیر عینی که در نتیجه تحقیق ارائه می شود.تحلیل محتوا کمی هنگامی که با طرح پرسش همراه باشد کارایی بیشتری دارد چون از این طریق فرد نوع تحلیل را در ذهن خود مجسم می سازد.نتیجه تحلیل و نتیجه گیری در طراحی کتاب های درسی نقش موثری دارد، از جمله این تغییرات درج تصاویر است.

 دوره بررسی و تحلیل محتوای کتاب درسی

پنج رویکرد در تدوین محتوا برنامه های درسی موثر است:

·        دیدگاه مبتنی بر رشد و توسعه فرآیند های ذهنی وعقلی

·        دیدگاه تاکید بر فرآیند و فعالیت های مسائل اجتماعی

·        دیدگاه توجه و نیازها به علایق

·        دیدگاهی که بر موضوعات علمی تاکید می کند

.  دیدگاهی که به برنامه ریزی یک نظام و یا سیستم توجه می کند

   

نظرات

پاسخ دهید

برای ثبت نظر وارد شوید /ورود
image
image

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید