جزئیات دوره

کد استاندارد
91401441
شهریه قابل پرداخت
28000 تومان
مدت زمان
32 ساعت
ویژه
فرهنگیان محترم خراسان شمالی
نمره قبولی در آزمون
12
تاریخ شروع
1400/06/13
تاریخ پایان
1400/06/31
ساعت شروع
00:01
ساعت پایان
23:59
وضعیت ثبت نام
به زودی
ایام برگزاری
0
  • توضیحات دوره
  • سرفصل ها
آینده پژوهی

 کد استاندارد 91401441

آینده پژوهی

آینده پژوهی شامل تلاش ‌هایی با استفاده از تجزیه و تحلیل منابع، عوامل ثبات و تغییر دهنده، الگو های متعالی و تجسم آینده و برنامه ریزی برای رسیدن به آنها است. با آینده پژوهی می توان از دل تغییرات امروز به واقعیات فردا دست پیدا کرد.آینده پژوهی در لغت از کلمه Futures Study،برگرفته شده است. موضوعاتی که حوزه آینده پژوهی را در بر می گیرند برای تغییر حال به آینده است که در برگیرنده کلماتی مانند متحمل، مطلوب و ممکن است.

در تعاریفی دیگر آینده پژوهی را می توان علم طراحی آینده و قدرت بخشیدن به نگرش های نظامی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... دانست. با دستیابی و دانش آگاهانه می توان آرمان های یک فرد،سازمان و یا ملت را بارور ساخت.در توصیف ندیده ها و نشنیده ها و توصیف رویداد های آینده،آینده پژوهی مطرح می باشد.آینده پژوهی در تمام حوزه ها و رشته ها کاربرد دارد، توانایی انتخاب هوشمندانه فرد را افزایش داده و می تواند او را به آینده مطلوب برساند. جالب است بدانید در دانشگاه های پیشرفته در دنیا آینده پژوهی به عنوان رشته ای مجزا تدریس می شود.

رویکرد های آینده پژوهی

هنگامی که از تصمیمات خود مطمئن نباشیم با آینده پژوهی با روش های مطلوب زیر و به طور آگاهانه به آن دست پیدا می کنیم.

تفکیک حالت های ممکن و مطلوب

شفاف سازی دانسته ها

بررسی پیامد تصمیمات

 

دوره آینده پژوهی

 

اولین فعالیت های آینده پژوهی در سال های 19930 تا 1933 توسط جمعی از پژوهشگران در زمینه جامعه شناسی طی یک بررسی علمی در آمریکا انجام شد.نتیجه این بررسی ها منجر به انتشار اولین کاتالوگ ها و آینده بینی هایی از جمله افزایش آمار طلاق و نرخ مهاجرت شد.

آینده حالتی است که مردم اقدامات هدفمند خودرا در آن طرح ریزی می کنند و  از شرایطی که در آینده اتفاق خواهد افتاد را شناسایی می کنند، بنابراین از نظر آینده پژوهی اندیشیدن در آینده بدون تفکر امکان پذیر نیست.

آینده پژوهی فردی

منظور از آینده پژوهی فردی به کار گرفتن شیوه آینده پژوهی در زندگی فردی می باشد.آینده پژوهی فردی تلاش می کند تا با تاثیر در آینده و با تصمیم گیری در دنیای اطراف خود در جهت برنامه ریزی آینده پیش برود.در این فرآیند به کارگیری روش ها و تکنیک های متشابه فرد را به موفقیت می رساند.سیستم آینده پژوهی فردی به عنوان راهنما به کسب دیدگاه سیستماتیک به آینده کمک می کندتاگام های کوتاه برای خلق آینده را بردارد.

برخی روش های قابل استفاده آینده پژوهی

ارائه نقشه راه

مدل و تشبیه سازی

چشم اندازی کردن

پردازش سناریو 

 

نظرات

پاسخ دهید

برای ثبت نظر وارد شوید /ورود
image
image

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید