جزئیات دوره

کد استاندارد
91400497
شهریه قابل پرداخت
60000 تومان
مدت زمان
24 ساعت
ویژه
فرهنگیان محترم خراسان شمالی
نمره قبولی در آزمون
12
تاریخ شروع
1400/08/02
تاریخ پایان
1400/08/30
ساعت شروع
00:01
ساعت پایان
23:59
وضعیت ثبت نام
به زودی
ایام برگزاری
0
  • توضیحات دوره
  • سرفصل ها
مبانی و اصول مدیریت در مدرسه

کد استاندارد 91400497

مبانی برنامه ریزی درسی

مقدمه

برنامه‌ریزی درسی بین مردم و دانش آموزان و دانشجویان ،تفاوت دارد اما بیشتر به معنای تعیین برنامه‌زمانی برای خواندن دروس و کتاب است .تعریف واحدی از برنامهٔ درسی وجود ندارد و هر کس با توجه به تفکرات خود، تعریفی از برنامه‌ریزی درسی دارد. به‌طور کلی نگرشهای اساسی به برنامه‌ریزی درسی به گروه های رشد فرایندهای ذهنی و عقلی، منطق‌گرایی علمی، تحقق خود، و تطابق و بازسازی اجتماعی  تقسیم می شود.

فواید برنامه ریزی درسی

اصلیت برنامه ریزی درسی همان چیزی است که مدارس سعی بر آموزش آن دارند. برنامه ریزی درسی در چارچوب یک زمان بندی دقیق برای رسیدن به هدفی خاص مانند مشاوره رفع اشکال درسی، شامل کنترل رفتار ها و اعمال اجتماعی، مهارت های فکری و …  است. برنامه ریزی یک دستور العمل است که دانش آموزان به آن عمل کرده و به نظم فکری می رسند که همین موضوع بر آرامش روانی آن ها تأثیرگذار است. برنامه درسی ترکیبی از شیوه های آموزشی، تجارب یادگیری و ارزیابی عملکرد دانش آموزان می باشد که برای ارائه و ارزیابی نتایج یک هدف آموزشی خاص طراحی شده است.

کمک برنامه ریزی درسی به دانش آموزان

1.       تعیین نقشه راه برای رسیدن به  اهداف و بهبود عملکرد های شان

2.      رفع عقب ماندگی درسی و پیشرفت تحصیلی

3.     افزایش انگیزه برای خواندن دروس

4.     ایجاد تعامل بین دانش آموز و معلمان مدرسه

5.     افزایش مهارت های دانش آموزان و کاهش دغدغه های شان

6.      رسیدن به نظم درسی و آرامش روانی

متدولوژی تا چه حد در برنامه ریزی درسی تأثیر گذار است؟

متدولوژی باعث می شود که دانش آموز در هر مرحله و موقعیت خاص بتوانند با یک روش مناسب برنامه ریزی درسی خود را ادامه دهد. متدولوژی، مجموعه ای از اصول کلی مربوط به روش ها می باشد که در هر وضعیت مشخص باید به یک روش خاص مناسب که به آن وضعیت تبدیل شود، عمل کند. مجموعه ای از روال ها، فنون، ابزار و که برای برنامه ریزی درسی می توان از آن بهره مند شد.

اصول طراحی برنامه ریزی درسی

طراحی برنامه درسی مبنی بر نیاز ها، علایق و اهداف هر فرد تنظیم می باشد. دانش آموزان یکنواخت نیستند و نسبت به نیازهایشان کنش های متفاوت نشان می دهند. طراحی برنامه درسی با خصوصیات رفتاری، هوش و استعداد دانش آموزان را به منظور توانمند سازی بیشتر آن ها توسط مشاور آماده می کند. لازم به ذکر است برنامه درسی باید برای هر فرد به صورت جدا و اختصاصی در نظر گرفته شود.

نظرات

پاسخ دهید

برای ثبت نظر وارد شوید /ورود
image
image

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید